03 jaanuar, 2025

Terry Pratchett - Õed nõiduses (2001)

 

Pratchetti Kettamaailm on mul senini üsna poolikult läbi loetud, kuna omal ajal tundus, et eelkõige huvitavad need Ankh-Morporkiga seotud romaanid ning see nõidade ja seiklevate võlurite teema jätab vähe külmaks. Aga nüüd lugesin kuskilt sisukokkuvõtet nõidadest, kes puutuvad kokku eri muinasjuttude süžeedega ning võtsin raamatukogust selle raamatu. Oleksin küll pidanud võtma “Nõiad võõrsil”, aga nimi oli juba ununenud.


Lugu on siis Lancre nimelisest pisikesest kuningriigist, kus mõrvatakse kuningas. Tahtmatult nende sündmustega kokku puutuv nõidade kolmik päästab kuninga imikust järeltulija ja saadavad selle koos rändnäitlejatega minema. Kuninga tapnud abielupaar ei ole just kõige normaalsem (mitte et keegi seda ootakski) ning nad armastavad võimu ennast, mitte seda maad, mida nad nüüd tõusid valitsema. Ja sellest maast mitte hoolimine hakkab Lancre enda maale vastu - sedavõrd, et vanaema Weatherwax  otsustab selle järeltulija kiiremaks üleskasvamiseks ajaga 15 aastat edasi hüpata, mille tulemusel on nüüd titast saanud tubli Tomjon, kes oma näitlejatest vanemate järeltulijana sirgunud vägagi sugestiivseks esinejaks.


Lancre valitsejad otsivad üha võimalusi, kuidas oma võimu kindlustada ja neid tüütuid nõidasid kaelast ära saada ning kuningakoja narri õhutusel otsustavad palgata näitetrupi, kes tuleks Lancresse esinema ning esitaks sellise näidendi, mis esitaks soodsas valguses uusi valitsejaid (ja mustaks nõidasid). Selleks saadetakse narr Ankh-Morporki, kus see palkab selleks Tomjoni vanemate näitetrupi - pahaaimamatu troonipärija siis rändabki tagasi Lancresse.


Nojah, sellest kokkuvõttest jäi täiesti kõrvale kolme nõia elu ja melu, mis tegelikult ongi romaani selgrooks. Ausalt öeldes ma ei oskagi enda jaoks sõnastada, mis on selle romaani Suureks Ideeks; on lihtsalt selline seikluslik fantaasialugu. Muidugi, takkajärgi selgus, et Pratchett on ette võtnud Shakespeare’i loomet (jajah, “Hamlet”, kahjuks pole senini lugenud “Macbethi”). Vast kõige rajum on ikka see 15 aasta ajahüpe, sellist deus ex machina võtet ei julgeks vast ükski enesest lugupidav autor niisama ette võtta, aga noh, Pratchett võib. Eks see Kettamaailm oli autori jaoks pidevas arenemises, kas mitte hilisemates romaanides polnud Lancre vähe olulisem maakoht kui selle raamatu pisikuningriik.


“Magrat kõhkles. Alasti tantsimist ei söandanud ta siiski soovitada.

“On üks laul,” ütles ta. “Täiskuu kiituseks.”

“Kuu pole täis,” täpsustas Vanaema. “Ta, kuidas seda öeldagi - paisub.”

“Ta on sedapsi,” ütles Nancy kohusetundlikult.

“Ma usun, et see on täiskuu kiituseks üleüldiselt,” väitis Magrat huupi. “Ja siis peame me oma teadvuse äratama. Ma kardan, et selleks peaks küll täiskuu olema. Kuu on väga tähtis.”

Vanaema heitis talle pika, kaalutleva pilgu.

“Ah sihuke siis ongi sinu moodne nõidus?” päris ta.

“See on osa sellest, Vanaema. Sinna juurde käib veel palju muud.”

Vanaema Weatherwax ohkas. “Mina arvan, et igaüks jäägu oma liistude juurde. Ma oleks vana jobu, kui ma laseks mingil kumaval kivikeral endale öelda, mida mina tegema pean.”

“Jah, persse see kõik,” ütles Nanny. “Neame parem kellegi ära.” (lk 170)



sulepuru


02 jaanuar, 2025

Christopher Rowe - The Four Last Things (The Best American Science Fiction and Fantasy, 2024)

 

Eneseküllastunud eksperiment eshatoloogia (ja nagu autor ütleb järelsõnas - Cordwainer Smithi) ainetel, mille lugemine on paras vaev ja millest ei saa suurt midagi aru. Või lihtsalt pole huvi mõista.


Et siis neli tegelast on saadetud eneseteadliku laevaga planeeti avastama, aga kui nad planeedini jõudes ellu äratatakse, selgub ka, et planeedil on mingil moel mõistuslikku elu - või noh, planeet ja selle päike muuhulgas suhtlevad omavahel, sfääride muusika ja mis kõik veel. Need neli tegelast vist küll kaotavad elu - kui neid ikka üldse ellu äratati (ühel puhul on juttu masinast koopia loomisest). Jne jne.


Ühesõnaga, väga tüütu lugemiselamus; hetkeks mõtlesin ikka kolm punkti anda - teksti algus on kuidagi loetav -, aga siis loo edenedes muudkui süvenes tinane raskus ning oli vaid soov lõpuni saada (mis muidugi ei soodusta kuidagi tekstist mõistmist). Omamoodi veider, et kõik senised lood sai hinnatud enamvähem positiivselt ja siis korraga selline kobarkäkk - arvasingi, et olen liialt optimistlikult varemloetud hinnanud.



01 jaanuar, 2025

Lugemine: 2024

 

Möödunud lugemisaasta oli eelkõige Loomingu Raamatukogu nägu - nii sai läbi loetud kõik seal ilmunud 19 raamatut. Eks üks eesmärk oligi proovida, kas suudaks kogu aastakäigu läbi lugeda, ja teiseks siis see, et ei loeks ainult fantaasiakirjandust, oleks rutiinile mingit vaheldust. Seal ilmunud raamatud võiks laias laastus jagada nelja gruppi:


Esimene (tõsiselt paeluv või puudutav): Bora Ćosić, Inga Gaile

Teine (tekstid, millele jääd takkajärgi veel mõtlema): Carolina Pihelgas, Nii Ayikwei Parkes, Andri Krasnjaštšõhh, Doris Lessing, Ondjaki, Philip Roth

Kolmas (midagi on huvitavat) : Heinrich Eisenschmidt, Mart Kangur, Sophokles, Alice Zeniter, Max Blecher, Jáchym Topol, Péter Nádas

Neljas (noh, loetud need on): Friedrich Nietzsche, Félix Guattari, Reiner Brockmann, Pierre Michon


Nagu näha, siis eelkõige tekitas tülpimust esseelikumad tõlked - ma saan aru, miks need on vahendatud, aga nende pateetika, noh, see on retro, mis ei puuduta just hingekeeli. Aga seevastu need esimese ja teise grupi tekstid, seal on mõndagi sellist, mida võiks uuesti lugeda; ses suhtes üllatasid enim tänapäeva klassikud Lessing ja Roth, kelle puhul küll senini arvasin, et nende raamatuid ma vast oma elus lugema ei satu. Hea on eksida.

Rõõmustavalt palju Kesk-Euroopa kirjandust, huvitav Aafrika diasporaa autorite valik, prantsuse autorite tekstid enamasti ikka pateetilised. Eks värskemaid eesti autoreid võinuks olla enam kui 2, aga see tulnuks siis Brockmanni arvelt. Huvitav seegi, et tegelikult polnud Eestist põhjapoolsemat (nt skandinaavia) kirjandust - kõige talvisemad kirjeldused pärinesid vast Eisenschmidti 19. sajandi Võrust.

Aasta lugemiselamuseks oli kahtlemata Cosici hullumeelne keskkond, pea samaväärne oleks Gaile painajalik ajarännak.


Muust kirjandusest vast parim oli Steven Eriksoni järjekordne titaanköide (pole veel senini õieti alustanud kaheksanda köitega), samuti erinevat lühiproosat (Kingfisher, Galina; Adamsi ja Strahani antoloogiad) ning kohalik antoloogia “Kübeke elutervet vihkamist”.


Sel aastal ootan eelkõige Joe Abercrombie uut romaani (viimaks muu kui Esimese Seaduse maailm) ning samuti käepärasemat lahendust Christopher Buehlmani värske romaani puhul, midagi peaks ilmuma K. J. Parkerilt; ja eks oleks kena lõpetada hetkel poolikud romaanid. Ja samas on muidugi eesti autoritelt mitu värskemat teost, mida pole jõudnud lugeda (kohe torkab pähe Vadi, Ehin, Heinsaar, Põldver), aga võiks sel aastal need ikka kätte saada (aga mis teha, lihtsam on raamatuid osta, kui leida aega raamatukogu külastamiseks ja seejärel kohustuslikku aega nende lugemiseks); tundubki, et olen eesti kirjanduse lugemisega kuidagi maha jäänud, näib ilmuvat nii mõndagi huvitavat.


ilmunud 2024:

Carolina Pihelgas - Lõikejoon

Heinrich Eisenschmidt - Mälestusi Krümmeri õppeasutusest Võrus 

Tuuli Tolmov - Hingede aeg

Friedrich Nietzsche - Wagneri juhtum. Nietzsche contra Wagner

Félix Guattari - Kolm ökoloogiat

Mart Kangur - Pöörduks

Hannah Kaner - Sunbringer

Nii Ayikwei Parkes - Sinise linnu saladus

Sophokles - Antigone

Martha Wells - Allumatuse protokoll

Bora Ćosić - Minu perekonna panus maailmarevolutsiooni

Andri Krasnjaštšõhh - Jumal on. +/-

Reiner Brockmann - Seal tähevõlvi all

Heinrich Weinberg - Mitmekihilisem

Alice Zeniter - Kes neid jõuaks lahuta

Triinu Meres - Omasid ei jäeta maha

Manfred Kalmsten, Kadri Kääramees - Kübeke elutervet vihkamist

Doris Lessing - Suvi enne pimedust

Ondjaki - VanaemaÜheksa ja soveti saladus

Steven Erikson - Reaper’s Gale

Django Wexler - How to Become the Dark Lord and Die Trying

Inga Gaile - Ilusad

Ann Leckie - Lake of Souls

Saou Ichikawa - Küürakas

Pierre Michon - Rimbaud, poeg

Philip Roth - Nemesis

Martha Wells - Väljumisstrateegia

Maria Galina - Dagor

Jáchym Topol - Saatana värkstuba

Max Blecher - Juhtumusi vahetus ebatõeluses

Timo Talvik - Sulid ja sulased

Péter Nádas - Piibel


varasemalt ilmunud:

K. J. Parker - Saevus Corax Captures the Castle (2023) 

K. J. Parker - Saevus Corax Gets Away with Murder (2023)

T. Kingfisher - Thornhedge (2023)

Travis Baldree - Bookshops & Bonedust (2023)

Teffi - Mälestusi Leninist ja Rasputinist (2023)

Siegfried von Vegesack - Jaschka ja Janne (2023)

Tiisikuse pildiraamat (1934)

Jim Butcher - Kooljarütm (2023)

Josef Nesvadba - Einsteini aju (1964)

Jonathan Strahan - The Book of Witches (2023)

Charles de Lint - The Fair in Emain Macha (1990)

R. F. Kuang, John Joseph Adams - The Best American Science Fiction and Fantasy (2023)

Ingvar Luhaäär - Psüühiline kaitse (2000)

John Gwynne - The Hunger of the Gods (2023)

Veera Kasimova - Lihtne luule (2021)

Jaan Kaplinski - Raske on kergeks saada (1982)