02 veebruar, 2015

Aile Alavee – Viimnepäev veeparadiisis (2014)

Armastusromaan mehest ja naisest, kel jõulueelsel nädalavahetusel jõudekeskuses aega veetes puhkevad tunded pööraselt õide. Kõik võiks vapustavalt ilus olla – ikkagi selline tundelahvatus ja hingesugulase äratundmine! – kui kummalgi poleks paarilist linna maha jäänud. Ja need mõlemad paarilised tulevad peagi ka sinna terviseparadiisi, et oma suhte tuleviku nimel võidelda. Sest noh, värskete hingesugulaste teineteise leidmine, see on vaid väike kõrvalehüpe, selliseid asju suhtes ikka juhtub. Nii on seal kokku kuus inimest (kummalgi värskel armunul on spaas sõber kaasas), kes kahe vana ja ühe võimaliku uue paari suhteid klativad. Kõik on kokku segadus, kaalukausid pendeldavad sinna ja tänna.

Autoril on ehk veidi probleeme olnud teose nähtavaima tegelase Vahuri loomisega, kes on nii poeetiline ja mehine, iga õrnahingelise naise unistus millegipärast. Kui algul tundus Vahur vähe paroodiline, siis tegelikult vist ikkagi nii polnud ja see tekitas kerge tõrke selliste tegelase vastu. Samas meeslugejana jälle tundub, et naistegelaste siseilmad (Helen, Viivika, Mare-Kerttu) on õnnestunumalt kirjutatud (kuigi niisamuti poeetilisevõitu?) - löövamad, elusamad, hingeminevamad. Ei saa öelda, et autor oleks kirjutanud tõsimeelset armastusromaani, pigem on tegemist lõbusavõitu fantaasialoo või meeliskeluga tundetormide asjus. Nii 3 meest kui 3 naist markeerivad pigem erinevaid tüüpe kui karaktereid (hiljem arutlebki Vahur omaette, kes võiks kellega pigem kokku sobida). Karjeristid, romantikud, edukad, ringitõmbajad jne. (Päris naljakas, kui Viivika tõi tervisekeskusse kaasa eelmisel päeval küpsetatud koogi, mida siis kohvikulauas üheskoos nosima hakati.)

Ehk siis, tänapäevastes oludes üpris vanamoodsate (või nö ajatute?) inimeste armastusromaan. Vahel lõbus, vahel tõsine; palju arutlemist ja mõned klassikatsitaadid. Raamatule lisab värskust autori mõneti vabameelne suhtumine teksti esitamisse, küll on seal vahel suuri algustähti või punkte puudu. Ja see on alati tore.

Kommentaare ei ole: