10 mai, 2018

Adam Roberts - Between Nine and Eleven (The Year's Best Science Fiction & Fantasy, 2017)


Omal moel humoorikas võtmes kirjutatud lugu sellest, kuidas tulevikus inimkond sõdib ühe tulnukarassiga. See on veider sõda - tulnukad teevad ühelt poolt kõiksugu geniaalseid asju, samas aga teevad mitmesuguseid napakaid otsuseid.

Loo peategelane on väiksema sõjalaeva kapten, kes ühes kokkupõrkes on hävitamas vaenlaste laevu, kui korraga … kõik läheb sõnulseletamatult sassi, midagi olemuselikku justkui … kaob. Nimelt on tulnukad lajatanud relvaga, mis hävitas numbri, mis asus üheksa ja üheteistkümne vahel. Nagu takkajärgi selgub, on tulnukad jõudnud järeldusele, et inimkond arvutab kümnendsüsteemis - ehk siis süsteemide totaalseks kokkujooksmiseks tuleks anda kogupauk kümnendsüsteemi lipulaevale.

Ainult et … inimeste kasutatud tehisintellektid ja muud virtuaaljõud põhinevad 1 ja 0 peal. Et tulnukad on omakorda tertsiaarsed, valmistavad inimesed samasuguse relva ja hävitavad kolme. Tulemuseks on …

Ehk siis selline vähe jabur tekst, mis ei taotlegi make-believe efekti, vaid pakub niisuguse vallatu … mõttekäigu. Mingil põhjusel olen senini vältinud Robertsi tekstide lugemist, aga küllap asjatult – esmatutvuski oli meeldiv.

Kommentaare ei ole: