18 aprill, 2017

Eleanor Arnason - Varemed (Täheaeg 16, 2017)

Vanamoodsahõnguline seikluslugu Veenusel, kus kohaliku kauni looduse keskel tegutsevad Nõukogude Liidu järglased (Veenuse asutamine osutuski viimaks Nõukogude Liidule hauakiviks… millalgi) ja ameeriklaste CIA, mis on külmale sõjale sobilikult igati riukalik, eksperimendialdis ja letaalne.


Arnasoni Veenus on teadagi üsna elatav koht. Kord või kaks on siia kandunud taevakeha, mis kokkupõrkel Maaga on sealt ainurakseid kaasa haaranud, mis on siis põhjustanud omakorda Veenusel evolutsiooni - aga teistmoodi tulemustega kui Maal. Lugu algabki sellest, et meie armastatud National Geographic soovib teha järjekordset dokfilmi Veenuse megafaunast ning selleks palkavad nad kohalikke asjatundjaid nii ameeriklaste kui venelaste poolelt.


Mis viib selleni, et endistel nõukogudelastel on omad kavalad plaanid, milleks plaanitakse kasutada NatGeo dokumentaalide mõjuvõimu - nimelt on Veenusel märke, et siin võis olla mõni teine tsivilisatsioon… aga nõukogudelaste asemel uurib seda salamisi CIA.


Arnasoni Veenus on vast pulpvaimus loodud koht (ja muidugi tegevustik, mis sellega kaasneb), kus siis planeet on inimestele igati elamiskõlbulik; siin loos on esitatud kõiksugu võrdlemisi napakaid ideid sellest, kuidas inimkond on Päikesesüsteemi vallutanud ja kuidas see Veenus õigupoolest osutus elatavaks. Kõigele lisaks võib Arnasoni koguni süüdistada nõukogudesõbralikkuses - igatahes CIA on üks parajalt saatanlik organisatsioon. No hea küll, tegelikult paistab autori sümpaatia olevat loo naiskangelasel… kelle lemmikuks on intelligentne lendav saurusekutsikas (nö rääkiv inimahv). Nagu Täheaja koostaja Raul Sulbi kuskil hoiatas, on Arnasoni lugu õige ootamatu selle autori austajatele - tüüpiline on siiski see, et autor ei paista kunagi loovat sellist maailma, mis paistaks võimalikult usutav (näiteks Kormaki lugu on hoopis… alternatiivlugu varakeskajast; rääkimata siis sellest inimsarnasest kosmoserassist).

Ei saa öelda, et seda lugu just palavalt armastaksin… aga eks autoril oligi plaanis eelkõige neopulpi luua ning seetõttu nalja saab.

Kommentaare ei ole: