06 aprill, 2017

Joe Abercrombie - A Beautiful Bastard (Sharp Ends, 2017)

Maiuspala Abercrombie romaanide austajatele ehk lugu sellest, milline oli Glokta oma füüsilise oleku hiilgepäevadel… enne kui ta Gurkhuli väele kangelaslikult kallale tormas ja seeläbi vangi langes ning koges kõiksugu piinamismooduseid, misjärel on ta selline invaliidistunud mees, kes Esimese Seaduse maailmas teeb... mitmesuguseid otsuseid. Eks on romaanideski omamoodi suur küsimus, et milline see Glokta enne oli - pole siis üllatav, et Abercrombie selle lühilooga lugejatele vastu tuleb.

Kaunis, ülbe ja meisterlik Glokta on nähtus omaette. Lugu on jutustatud armee ühe varustusülema poolt, kes liigub Glokta lähikonnas ning ühtaegu jumaldab ja kardab tema ülimat teravat ülbust ja ületamatut mõõgakäsitlemist (kuningriigi parim! - ja seda mitte nõiduse toel nagu ühe hilisema kangelase puhul). Glokta on kui alfaalfaisane, keda kõik armee ja õukonna mehed ja naised nii imetlevad kui kardavad. Erandiks leitnant West, kes julgeb talle vastu seista (West on va madalat päritolu)... ja seetõttu on nad sõbrad. West on ühtlasi kaudselt tõukejõuks, miks Glokta läheb Gurkhuli väge takistama, adudes selgelt, et tegemist on enamvähem enesetapumissiooniga.

Niisiis võib spekuleerida, et tegelikult Glokta võiski püüda end hukutada, minna pauguga ülevate kangelaste nimistusse. Tekst on täis kõiksugu sõjaväelasi, kes esinevad järgnevates romaanides on tuntud headuses (või nurjatuses) tähelepanu püüavad. Et mul pole raamatuid käepärast, ei mäleta nüüd, kas Glokta adjutant teeb mingisugust tähelelendu või mitte.

Eks võiks tekkida küsimus, et kui on soov tutvuda Abercrombie maailmaga ning enne romaane lugeda seda lühilugu, kas siis oleks seda teksti mugavam enne põhitekste lugeda… no ei oskaks soovitada. Muidugi saab siit aimu Gloktast, Westi vennast-õest ning impeeriumi armee ja õukonna tegemistest.

“The man would, no doubt, have looked handsome in a portrait, but it was the way he stood, the way he grinned, sneered, cocked a mocking eyebrow, the way he  moved, that truly set him apart. He had the poise of a dancer, the stance of a hero, the strength of a wrestler, the speed of snake.” (lk 5)

Kommentaare ei ole: